Počítače
Do souhrnu IT bude bezesporu patřit i počítač. Ten vlastně na prvním místě. Nebudeme se přít, zda je mobil také počítač, či není. Faktem je to, že jej něco jako mini počítač řídí, takže vlastně je. Ale to nás nepálí.
Počítače přišly teprve před nedávnem, když to vezmeme v délce pouhých sta let. I když některé věci ještě před tím jsou také považovány za počítače, těm se však věnovat nebudeme, protože nezpracovávaly informace v moderní podobě jedniček a nul. To bychom pak mohli považovat za počítač i abakus.
Nuže počítače se zjevily zhruba před sto lety, pokud nebereme v potaz armádu, která je možná měla v nějaké formě, ovšem přísně utajené. Že je to nesmysl? Opravdu? Víte, jak vznikl internet? Z Arpanetu a to byla ryze věc armády. Ale dále.
Klasické počítače první generace si nemohl dovolit koupit, kdo chtěl. Ty v Německu například sloužily k výpočtu dráhy balistických raket. Vidíte? Zase armáda. U nás se za první stroje považuje, a asi správně SAPO počítač. Také ne pro veřejnost normálně vydělávající. Pak se však začaly objevovat stroje cenově přístupné pro ty, co vydělávali hodně.
Ceny však postupně klesly a klesaly a dnes si může obyčejný notebook bez nějakých velkých nároků koupit kde kdo ze čtvrtiny výplaty. Ne, to jsem si nevymyslel. Skutečně notebook na psaní textů, jednoduchou kancelářskou práci splašíte za pětistovku a chcete-li k tomu z něj například ještě poslouchat hudbu, tak se vejdete určitě do tisícovky někde v bazaru. Otázka zní, zda se ještě něco tak jednoduchého vůbec dělá. Dnešní notebooky zvládnou s bravurou vše výše napsané, plus přehrávání filmů a hraní slabších her. A zde se cena při akcích pohybuje kolem čtyřech až šesti tisíc. Nu, a tímto způsobem se informační technologie dostává mezi lidi. Počítače, notebooky, mobily, hodinky, chytrá domácnost, to vše nás zahlcuje tam, kam se hneme.