Kde postavit typizovanou dřevostavbu
Vybrali jste si novostavbu rodinného domu, typizovanou dřevostavbu ve tvaru přízemního bungalovu atraktivního, až luxusního vzhledu, ovšem nemáte prozatím jasno v tom, kde budete stavět? Máte vytipované některé stavební pozemky, ale stále nejste pevně rozhodnuti, kde chcete bydlet? Pak bychom vám mohli být nápomocní v následujících řádcích.
Město versus venkov – pamatujte na to, že rozhodnutí o výstavbě domu není totéž, co rozhodování o tom, zda si koupit k svačině celozrnnou bagetu nebo celozrnný chléb, u potravin snadno chybu napravíte, ale chybné rozhodnutí ohledně výstavby domu je mnohem závažnější problém. Měli byste i s ohledem do budoucna, s ohledem na váš zdravotní stav, životní styl a vaše priority stanovit, zda chcete žít ve městě, nebo na venkově. Souvisí s tím pracovní aktivity i volný čas, kvalita životního prostředí, a samozřejmě i stres.
Satelitní městečka – bydlet na polosamotě nebo v satelitní příměstské oblasti? Počítejte s tím, že v satelitním městečku to sice máte kousek do centra města, ale budete tu postrádat soukromí, zvláště pak v domovní zástavbě malých pozemků a nalepených domů v těsné blízkosti vedle sebe, kde je doslova „hlava na hlavě“.
Rekreační oblasti – jistou možností je stavět dům v rekreační oblasti, například na starých základech stržené dřevěné chaty. Pokud je v místě povoleno stavět domy k trvalému bydlení a je to zakotveno v územním plánu, máte v podstatě otevřené dveře k výstavbě bungalovu v krásném prostředí, kde je klid a pohoda. Rekreačních oblastí je v naší zemi celá řada, připomeňme kupříkladu Posázaví, od pramene Sázavy na Českomoravské vrchovině až k soutoku s Vltavou v Davli u Prahy. Anebo horní a střední tok Berounky mezi Chrástem u Plzně a Nižborem, zde se nachází opravdu mnoho překrásných přírodních lokalit, o nichž mnoho lidí nemá ani tušení.