Když těsnění netěsní
Každý montážní dělník vám potvrdí, těsnění je nedílnou součástí všech montáží, a nejen potrubí. Potrubí, ve kterém je vedená voda bude mít určitě řadu spojů a ne všechny se dají udělat pevné, čili svařované. Řada spojů bude šroubovaných pomocí přírub a to proto, že na příruby jsou např. připojená čerpadla, nebo vodoměry a to tak, aby se daly z potrubních rozvodů tyto vždy vyjmout, když se porouchají a je potřeba je vyměnit. Nikdo nechce potrubí rozřezávat. Máte-li na zahradě bazén, můžete se podívat, kolik přírubových spojení najdete. A určitě najdete i těsnění pro přírubu 250mm Chlorito. Pro přírubová spojení vodovodních trubek, ale i pro vodovodní kohoutky nebo sprchové hadice, používáme těsnění z pryže. Pryž je pružná a když se příruby řádně utáhnou šrouby, je spoj těsný a voda nebude mít šanci dostat se ven jinudy než vodovodním kohoutkem.
Pryžové těsnění může časem zteřet, rozpadne se a potom je jediné řešení kapajícího kohoutku dané těsnění vyměnit za nové. Je lepší nechat výměnu n instalatérovi, který bude vědět, jaké těsnění použít a jak silně jej dotáhnout. Zcela jiné těsnění, ale stále jsou to těsnění, používáme pro těsnění např. u krbů nebo komínů. Tady se nepoužívá pryž, která by nevydržela teplotní zátěž, takže těsnění do krbových dvířek bude vyrobeno ze skelných vláken.
Další druh těsnění máte ve vašich oknech. Kdyby nebyla okna dotěsněná, v zimě byste to poznali jak v tom, že by vám do bytu táhla zima a z druhé na spotřebě energií a výši záloh. Mít utěsněná okna, ale i dveře, by mělo být samozřejmostí v každém bytě. A ještě jedno těsnění, o kterém už jste možná slyšeli. Bliká vám často kontrolka oleje ve vašem autě? Možná vám někudy uniká olej, možná máte prasklé těsnění a pod autem vám zůstává loužička oleje. Automechanik vše napraví. Těsnění je položka za pár korun, ale umí zachránit škody za tisíce.